בהערכות שכזו, אין הכוונה כלל וכלל לומר כי הסיכויים למשבר גדולים יותר, אלא דווקא לומר כי אתם מקבלים כי בחייכם יש כל מני מצבים אפשריים, כי אתם מסוגלים להתמודד עמם ועם הקשיים שהם עלולים להביא, וכי מוטב להיות מוכנים אליהם מאשר להתכחש אליהם. סביר שתהליך כזה יחווה כתהליך חיובי ויסייע דווקא להגברת תחושת השליטה והרוגע בבית.

מטרתה של תכנית התערבות לשעת משבר, היא בראש ובראשונה לאפשר לילדכם ולחברי משפחה נוספים, לשמור, ככל שניתן, על שגרת חייהם ועל תחושת הביטחון, גם בזמנים קשים. כמו כן, התכנית תאפשר גם לכם לחוש רגועים יותר ולהשקיע יותר כוחות בתהליך ההחלמה שלכם. תכנית שכזו גם תקל על הסובבים אתכם בשעת משבר- לדעת כיצד ניתן לסייע ולתרום להחלמתכם, בדרך המתאימה לכם ולהם.

טוב יהיה שתכנית ההתערבות שלכם לשעת משבר, תכיל את הצרכים והרצונות של בני המשפחה שלכם בזמנים בהם אתם נאלצים לפנות לאשפוז או שתפקודכם יורד, בשל משבר נפשי או נפילה רגשית. כמובן שיש חשיבות להתאמת התכנית לגילאים של ילדכם.

כדאי שתכנית ההתערבות המשפחתית שלכם לשעת משבר, תכיל את הפרטים הבאים:

  • שגרת יומו של ילדכם.
  • כיצד האנשים המרכיבים את רשתות התמיכה שלכם (בני משפחה, חברים, מחנכים, מטפלים ומכרים) יכולים לסייע לילדכם ולמשפחתכם לשמור על שגרת חייהם, ככל שניתן, בזמן שאתם נתונים במשבר.
  • מהי הדרך הטובה ביותר, גם עבורכם, לשמור עמכם על קשר במידה ואתם מצויים באשפוז.
  • מה הייתם מעדיפים שיאמר לילדכם אודות היעדרותכם בזמן שאתם באשפוז.

את התכנית כדאי לכתוב בזמן חיובי עבורכם, בו אתם מרגישים טוב. וכן להיעזר באדם נוסף בו אתם נותנים אמון למטרה זו.

 

מצורפת דוגמא לתכנית התערבות במשבר של מרכז "ציפור הנפש":

תוכנית לעת משבר ציפור הנפש