עבור ילדים להורים פגועי נפש השאלה הזו הופכת מרכזית וחשובה בשלב כל שהוא בחייהם. מה עומד מאחורי ההתמודדות של אבא או אמא? מדוע הם מתנהגים כפי שהם מתנהגים? מדוע הם מתייחסים כפי שהם מתייחסים? האם יש משהו מסוים שקשור אליי שיכול להסביר את השינוי? והאם ההתמודדות שלהם עם קשיים נפשיים מעידה על כך שגם לי תהיה התמודדות דומה?

להתמודדות עם קשיים נפשית יכולות להיות מגוון סיבות, ובדרך כלל הדבר נובע משילוב של כמה מהגורמים הבאים:

  • המטען הגנטי האישי. או במילים אחרות – המוח של כל אחד מאתנו שונה, מגיב ופועל אחרת
  • עוצמה גבוהה של לחץ, מתח, דאגות או קשיים בחיים היום יומיים
  • משבר פתאומי שמשנה את חייו ואת תפיסת חייו של האדם
  • התמודדות עם אבל קשה על אדם קרוב, או אובדן קשה אחר
  • שימוש בחומרים משני תודעה (סמים או אלכוהול) באופן לא מבוקר ולא מורשה על ידי רופא

האם גם לנו תהיה התמודדות נפשית כזו?

חשש זה הוא טבעי ומאפיין רבים מהילדים להורים פגועי נפש.

עם זאת זכרו כי רק מכיוון שההורה שלכם מתמודד עם קשיים נפשיים בהחלט לא מלמד על כך שגם אתם תלכו במסלול דומה לשלו ותפגשו קשיים דומים. התמודדותו של ההורה שלכם היא תוצאה של שילוב של גורמים רבים אותם פגש בחייו. אתם ייחודיים ושונים מהוריכם, וכך גם החיים והחוויות שלכם שונים.מדוע להורה שלי יש מחלה נפשית

ומה אם אנחנו באמת דואגים למצבנו הנפשי?

אם אתם חוששים מכך שאתם חווים דברים שדומים להוריכם, זה עשוי להיות מכיוון שאתם מתמודדים עם מציאות לא קלה, שמוסיפה לכם מתח, לחץ או עומס, ומעוררות רגשות כמו עצב, כעס, פחד, תסכול, בושה או אשמה.

זכרו כי כל האנשים נעשים עצובים ואפילו מיואשים לפעמים, כועסים ואף מתוסכלים לפעמים, מתקשים לישון, מפחדים או מתביישים פעמים רבות. אלו הן חוויות נורמליות של חיינו.

ההבדל הוא כי אנשים המתמודדים עם בעיה נפשית חווים דברים אלו רוב הזמן ובעוצמה גבוה מאוד, עד כדי שזה הופך בלתי אפשרי עבורם להמשיך עם חיי היום יום.

אם אתם מרגישים כי התחושות הקשות והמצוקה הם כבר יותר מדיי עבורכם חשוב מאוד לספר ולשתף. דברו עם הוריכם, רופא, גורם בבית הספר, או כל מבוגר קרוב בו אתם נותנים אמון. ניתן גם להתקשר במקרה חירום לקווי תמיכה כמו ער"ן (טלפון: 1201, אתר ער"ן), וכן לקרוא עוד  על קבלת עזרה.

   אחד מגורמי המפתח בהתמודדות עם מצוקה נפשית הוא – לא להישאר איתה לבד!