לא יהיה זה מופרך לומר שכמעט חצי מהאוכלוסייה תחווה בעיות נפשיות באיזשהו שלב בחייהם, וכמעט אחד מתוך כל חמישה אנשים יתמודד עם מצוקה נפשית ברמה חמורה יותר, שיכולה להיות ממושכת וחוזרת.  היינו רוצים להגביר את המודעות לכך שאין בושה ואשמה בהתמודדות עם קשיים נפשיים ומצוקה נפשית, והאדם שנמצא במצוקה זקוק לעזרה ותמיכה כדי למצוא את כוחותיו להחלים. היכולת של הקרובים להתאחד ולהיות מקור דואג ותומך היא בעלת ערך רב עבור תהליך ההחלמה של המתמודד.

שאלו מה ביכולתכם לעשות כדי לעזור

לא פעם כאשר בני משפחה או חברים קרובים מתמודדים עם מצוקה נפשית קשה להבין מה קורה להם, שינויי התנהגות או מצב רוח עשויים להיות קיצוניים, מכעיסים או מרחיקים. פעמים רבות האנשים סביבם לא מבינים את המתמודדים ואף עשויים להיות מבקרים, מאשימים או שיפוטיים כלפיי ההתנהגות שלהם. במקרים אחרים בני משפחה וחברים עשויים ללכת לקיצוניות השנייה ולהפוך למעורבים מדיי, כאשר הם רואים בעצמם את האחראיים הבלעדיים לשיפור מצבם של המתמודדים. לכן, ככל שאפשר, יהיה זה טוב להחליט יחד עם בני המשפחה או החברים הקרובים שזקוקים לעזרה, מה תהיה התמיכה וההתערבות שהכי מועילה עבורם. זכרו שהצורך בעזרה פעמים רבות לא מבטל את יכולתו של אדם לבחור ולהחליט לגביי עצמו, ולא פעם היכולת של הגורמים התומכים להשאיר בידיו את תחושת הבחירה וההחלטה היא כבר עזרה רבה.

עזרה להורים משפחה חברים

מספר רעיונות שיכולים להיות כיוונים לעזרה מועילה

הציעו ביטחון – לעצם נתינת התחושה שאתם שם עבור קרוביכם המתמודדים יש חשיבות גדולה עבורם. ייתכן שייקח זמן עד שיוכלו לקבל את העזרה שאתם מציעים, ולשתף במה עובר עליהם, אבל לידיעה שאתם שם בשבילם יש תפקיד חשוב בתהליך ההחלמה שיאפשר להם בסופו של דבר להיעזר.

אל תשתלטו – בהמשך לנאמר קודם חשוב לזכור כי מתמודדים מדווחים לא פעם שאחת החוויות הקשות סביב המחלה היא תחושה של אובדן שליטה על חייהם, ותחושה של חוסר כוח. התמיכה באהוביכם היא מיטבית אם הצלחתם לאפשר להם לשמר את השליטה בחייהם, ולעשות את הבחירות שלהם ככל שניתן. בנוסף, ככל שניתן להמשיך לערב אותם בקבלת החלטות משפחתיות ותהליכי הבית והמשפחה, כך אנו עוזרים להם בתהליך ההחלמה.

וכן – יכולים בהחלט להיות זמנים בהם מצבם יעורר ספק לגבי יכולתם לקבל החלטות ולהפעיל שיקול דעת. חשבו האם ניתן לדבר על כך ברגישות ואמפטיה עם המתמודדים עצמם?  והאם ניתן להיעזר באיש מקצוע לגבי הקושי לערב את המתמודדים?

השתדלו להימנע מביקורת – סימפטומים של בעיה נפשית מופעים בדרכים שעשויות לגרום למתמודדים להראות רגזנים, מדוכאים, עצלנים או מבולבלים וחסרי אחריות. חשוב לזכור כי שינויי ההתנהגות הם נגזרת של הבעיה. ביקורת יכולה להיות פעמים רבות משקל נוסף על כתפיהם של המתמודדים שגם כך "סוחבים" את עול המצוקה הראשונית. הדבר גם יכול להשפיע על הקשר עם הקרובים שמעבירים ביקורת, ובכך הושג למעשה ההפך מכוונתם של אלו שדואגים ורוצים לתמוך.

השתדלו להימנע מביקורת גם כלפיי עצמכם – לא פעם המשפחה והחברים הקרובים יכולים לבקר את עצמם מתוך אמונה שהם באיזה שהיא דרך אחראים לבעיה הנפשית, או על כך שלא פנו לעזרה מוקדם יותר. זכרו שלמצוקה נפשית יש סיבות שונות ומגוונות, והיא אינה אשמתם של הקרובים למתמודדים.

פתחו ציפיות ריאליות – חשוב לזכור שהחלמה בדרך כלל לוקחת זמן, והדרך אינה קלה, ורצופת עליות וירידות. השתדלו להיות סבלניים , והחזיקו עבור הקרובים לכם את התקווה. עם הטיפול המתאים הם בהחלט יוכלו לחיות חיים מלאים ומשמעותיים.