מהי התמודדות נפשית?

מצוקה נפשית עשויה לגרום להפרעה בינונית עד חמורה בתהליך החשיבה, עשויה לפגוע במצב הרוח וביכולת ההתמודדות הרגשית, ועשויה להביא להתנהגויות יוצאות דופן ולא טיפוסיות.

בעיה במישור הנפשי יכולה לגרום לחיים רגילים, עם עליות ומורדות, להפוך עבור המתמודדים עמה למאתגרים עד מאוד, ואפילו בלתי אפשריים. הדבר כמובן יכול להתבטא במספר אופנים ומקומות. בעיות בשגרת הבית, בעבודה ובכלל בקשרים עם אנשים ועם הסביבה.

ההגדרה "בעיה נפשית" כוללת תחתיה מגוון רחב מאוד של מופעים וקשיים. ישנן מצוקות נפשיות שמזוהות עם חשיבה לקויה ופגיעה בתפיסת המציאות, ישנן כאלו שמשפיעות על רגשותיו של האדם והיכולת להכיל רגשות קשים, וישנן כאלו שישפיעו על התנהגותו של אדם ויקצינו אותה אם לאימפולסיביות מחד או להימנעות מאידך.

שיחה עזרה עם חברה

לעיתים נוכל לזהות מספר סימני אזהרה לכך שאדם מתמודד עם קושי נפשי. שינויים בהתנהגות, בתפיסה, בדיבור או בהתייחסות לסיטואציות או לאנשים, יכולים להיות עדות לכך שמשהו מתרחש. אבחון מוקדם יותר עשוי להביא לתוצאות טובות יותר בתהליך החלמה, דרך טיפול ותמיכה מוקדמים.

בעיה נפשית עשויה להיות מטופלת במישור התרופתי, התפקודי והבין אישי. במקרים חמורים יותר יומלץ למתמודדים לפנות לאשפוז פסיכיאטרי כדי לאפשר מעקב והגעה למצב מאוזן בתנאים מתאימים.

מה ביכולתכם לעשות טוב יותר בכדי להבין?

שאלו שאלות והשתדלו להיות סבלניים ופתוחים בהקשבה

שאלו את המתמודדים עם הקשיים הנפשיים כיצד היו רוצים שתתמכו בהם, מהי העזרה לה הם זקוקים?

שאלו את בני המשפחה האחרים מהי העזרה לה הם זקוקים מול מצוקתם של הקרובים?

עודדו את המתמודדים לקבל עזרה. אם ביכולתכם לעשות זאת אף שאלו אם ירצו שתקבעו עבורם פגישה עם גורם רלוונטי כדי לשמוע על האופציות שעומדות בפניהם.

כדאי לשאול הורים באופן ספציפי על ילדיהם.

הבנת בעיה נפשית של קרובים לנו

"חמשו"  את עצמכם בידע על סימפטומים ובעיות ספציפיות הדומות להתמודדות של הקרובים לכם, כדי שתוכלו להכיר ולהבין את הסימפטומים שמופיעים גם אצלם.

כיום יש שפע של מידע בנושא קשיים נפשיים. ודאו שהמידע שאתם פונים אליו הוא מהימן.

להלן דוגמא לאתר שמספק מידע שכזה:

אינפו-מד