רשת תמיכה חזקה היא מרכיב חשוב לכל הורה באשר הוא, כל שכן להורה המתמודד עם קשיים בפן הנפשי. האפשרויות שלכם כהורים יהיה עם מי להתייעץ, במי להסתייע, על מי להישען ברגעים קשים ואת מי לשתף בהתלבטויות ורגשות, ולא פחות חשוב מכך את מי לשתף בהצלחות ועם מי לשמוח ברגעים הטובים, הן משמעותית ביותר כחלק מתהליך הלמידה והצמיחה של הילד וההורה.

חישבו על רשת התמיכה שלכם. למי תוכלו לפנות כש..

  • תרצו להתייעץ לגבי המשימות ההוריות, היום יומיות, שמזמנת ההורות
  • תרצו לתת אמון בהתייעצות לגבי חוסר ידע או משברים סביב ההורות
  • תרצו תמיכה כאשר אתם מותשים, מתוסכלים, מרגישים חסרי אונים או מתאבלים
  • תרצו לחלוק את השמחות וההצלחות בהורות שלכם
  • תרצו לסמוך על מישהו שידאג לילדכם כאשר אתם לא במצב טוב, פיזית או נפשית

האם יש לכם תשובות לשאלות אלו? האם חלק מהסעיפים נותרו ללא מענה ומעוררים מעט דאגה? לא תמיד אדם המתאים לסיוע מעשי הוא גם זה עליו תרצו להישען בעת משבר. לא תמיד אדם אשר תיהנו לחגוג עמו יחד את ההצלחות הוא גם זה שתסמכו עליו עם ילדיכם בשעת קושי. הדבר טבעי, שכן אנשים שונים יכולים להיות מקור לתמיכה בנושאים מסוימים ובאחרים לא.

ייתכן ואתם חשים כי מעגל התמיכה שלכם אינו חזק או יציב מספיק. ייתכן ועולה תחושת בדידות או עומס. חישבו על הרחבתו. דרך אחת מצוינת היא העזרות בגורמים תומכים של ילדיכם. האם יש מבוגרים בסביבתם שהם גורם חיובי? מורים, מדריכים או יועצים לא פעם ישמחו להיענות לבקשה להוות גורם תומך למשפחה בנושא מסוים.

מעבר לכך חישבו מיהו המלווה המקצועי שלכם? האם ניתן לפנות לגורמים נוספים? מטפל רגשי מול תחושת עומס, או הדרכת הורים לשאלות טכניות. כמו כן קופות החולים נותנות מענה לא פעם סביב שאלות התנהלות ובריאות ויכולות להיות גם כתובת טובה להפניה הלאה למוקדים שונים. במקרה של מצוקות כלכליות או חסכים בולטים שווה להתייעץ עם הרשויות הסוציאליות של העירייה במקום מגוריכם, לא פעם יש להן אופציות רבות להציע מול קשיים (הנחות, טיפולים ועוד). וכמובן במקרה של התמודדות עם קושי נפשי אנו בציפור הנפש עומדים כמענה מטעם סל שיקום עבור קשיים ברבדים השונים.

זכרו כי לכל הורה באשר הוא ההתמודדות עם גידול הילדים ללא תמיכה זו משימה כבדה ומתסכלת, ובניה והגדלת רשת התמיכה מהווה אפשרות לגדילה לילד ולהורה.