הורים רבים המתמודדים עם בעיה נפשית תוהים אם עליהם לדבר עם ילדיהם על כך (מה הם צריכים לומר, כמה הם צריכים לומר ואיך). אולי אתם נמנים עליהם? אתם עשויים לתהות אם הילדים שלכם מבחינים בסימפטומים שלכם ומה הם חושבים, או אולי אתם חושבים שהם לא שמים לב?

מקובל שההורים יחשבו שמוטב להימנע מלדבר עם ילדיהם על הבעיה הנפשית שלהם, כדי להגן עליהם מפני לחץ ובלבול. עם זאת, מחקרים מראים כי כאשר ההורים מדברים בגלוי על המאבקים שלהם, בשפה אותה הילדים יכולים להבין, זה עשוי לעזור לילדים להבין טוב יותר את המצב ולהתמודד איתו. זה יכול לעזור להם להבין את השינויים שהם רואים כאשר יש תנודות במצב הנפשי שלכם, וכן לדעת כי הם לא אשמים או איכשהו אחראיים.

בסופו של דבר, אתם צריכים להחליט אם לדבר עם הילדים שלכם. כדי לעזור לכם לקבל החלטה זו, כדאי לשאול את עצמכם:

אילו דאגות יש לי בקשר לשיח עם הילד/ה שלי?

מה הם היתרונות של לדבר איתם?

ייתכן שתרצו להתייעץ עם איש מקצוע ולהתכונן מראש לשיחה.

הכנה לשיח עם הילדים

כאשר אתם בוחנים איך אתם יכולים לעזור לילד שלכם להבין, כדאי תחילה לחשוב על פי העיקרון המנחה מצבי חירום בטיסות: לשים את מסכת החמצן שלך לפני שתנסה לעזור לאחרים. במילים אחרות, לפתח קודם כל בעצמכם את ההבנה של מה קורה לכם, אילו בעיות אתם מתמודדים עימן ולהכיר את מה שמביאה איתה ההתמודדות. זה יעזור לכם להרגיש בטוחים יותר ומוכנים לדבר עם הילדים שלכם ולענות על כל שאלה שהם עשויים להעלות.

יכולת ההבנה של הילד

ילדים בגילאים שונים ובשלבים שונים של התפתחות מבינים ומפרשים את מה שהם רואים בדרכים שונות.

כאשר אתם שוקלים לדבר עם הילדים שלכם, כדאי "להיכנס לנעליים שלהם" ולחשוב על המצב מנקודת מבטם. לאילו סימפטומים שלכם הם ערים ואיך הם מפרשים אותם?

רצוי לחשוב על כך עם בן/בת הזוג שלכם או אדם תומך אחר: בן משפחה, חבר טוב, איש מקצוע או כל אדם משמעותי אחר.  פעילות זו עם מישהו שמכיר אתכם היטב מאפשר לראות ולהבין את הסימפטומים שלכם מנקודת מבט שונה, ובכך להבין את הילדים שלכם ולתכנן כיצד נכון לשוחח עמם. בהתאם לגיל הילדים ולרמת התפתחותם, ניתן יהיה לפתח את השיח על הבעיה הנפשית.

גיל ושלב התפתחותי

זהו את גיל הילדים והשלב ההתפתחותי בו הם נמצאים עפ"י הקטגוריות הבאות: