קונפליקטים הם חלק בלתי נפרד מחיי המשפחה. ניתן אף לומר שבית בו לא עלתה מעולם חוסר הסכמה הוא מצב לא טבעי ויוצא דופן. עם זאת ניתן לעבוד ולשפר את היכולת למנוע עימותים מיותרים, ולהתנהל בצורה נבונה בתוך עימותים מהם לא ניתן להימנע. הדבר נכון ביתר שאת בהקשר להיותכם הורים המתמודד עם קשיים נפשיים, שעשויים לעיתים להשפיע על מצב הרוח ועל ראיית המציאות.

נציין מספר דגשים שעשויים לסייע בניהול קונפליקטים משפחתיים:

מודעות לנקודות החולשה שלי בהקשר להתמודדות. ככל שתוכלו לזהות תחושות, מחשבות או התנהגויות שמאפיינות רגעים שליליים, כך תוכלו גם להימנע ממצב בעייתי או לצמצם התלקחות של עימות או ויכוח.

מודעות למצבי לחץ, ומחשבה מראש על דרכי התמודדות טובות ויעילות יותר (לדוגמא: לקחת פסק זמן לעצמי, רישום פתקי תזכורת זמינים לרגעי קושי, להיעזר באדם קרוב שיבדוק מה שלומי כל כמה זמן).

לדבר עם בני המשפחה, בצורה פתוחה ומתאימה, על קשיים שעלולים לאפיין אותכם ועל דרך ההתמודדות המשפחתית האפשרית. ישנה חשיבות גדולה לשיחה שכזו ברגעי רוגע וקירבה, ולא ברגעי עימות או כעס.

משפחה קונפליקט

בהמשך לסעיף הקודם אתם יכולים לחשוב יחד עם בני המשפחה על שפה משותפת, בה תוכלו לשתף אותם בקושי והם יוכלו לסייע לכם לזהות ולהתמודד טוב יותר, וייתכן שאף להביע את דאגתם ברגעים בהם אתם לא מודעים לקושי המתעורר. (לדוגמא ניתן לחשוב על הגדרת "סולם לחצים" בעזרתו תוכלו להסביר למשפחה כי כעת אתם לא רגועים ולכן זקוקים לכמה רגעים עם עצמכם; או לחילופין בעזרתו יוכלו יילדכם להביע את דאגתם).

חשוב לזכור כי על נושאים מסוימים חשוב לשוחח ככל שאפשר שלא בנוכחות הילדים, במיוחד אם הם קטנים יותר.

לאחר עימותים או אי הסכמות, כאשר הרוחות רגועות,  חשוב לעודד שיתוף ופתיחות לגבי החוויה אצל בני הבית השונים. הדבר יכול לאפשר לחברי המשפחה לשתף בנקודת מבטם על התנהגותכם, ולאפשר לכם לקחת אחריות אם אתם מרגישים כי התנהגתם בצורה לא מותאמת או חסרת שליטה בעקבות הקושי הנפשי.

לצד הסעיף הקודם ראוי להזכיר כי לא פעם עימות או ויכוח עשוי להיות טבעי, וכי מותר לכם להעמיד גבולות וציפיות במסגרת חיי הבית. חשוב לאפשר גם שיחה על כך, אם זו תחושתכם, ובמידת האפשר מתוך עמדה משותפת עם בת / בן הזוג.

חשיבות מרובה יש לאדם חיצוני אשר עמו מרגיש ילדכם בנוח לדבר כאשר הוא מרגיש מודאג או לחוץ. מבני משפחה מדרגה שנייה ועד לגורם מטפל, חשוב שתהיה לילדכם כתובת, במיוחד ברגעים בהם אתם לא זמינים עבורו.

קונפליקטים במשפחה

קישור לאתרים של מסגרות סיוע למשפחות מתמודדים (להורים, אחים, ילדים, ובני ובנות זוג של מתמודדים):

מיל"ם

יה"ל